Posted by: Správca stránky Category: Blog Comments: 0

Nekonečné vyjednávanie o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie majú nepriaznivý vedľajší efekt: bežní ľudia môžu mať obavy o svoje naplánované študijné pobyty. Čo môžu reálne očakávať, keď jeden takýto pobyt už zakúpili alebo plánujú zakúpiť?

V tomto článku sa dozviete:

  • aké jazykové pobyty a kurzy ponúkame v Spojenom kráľovstve (celá ponuka tu);
  • do akej miery ovplyvňuje Brexit štúdium na britských školách;
  • do akej miery ovplyvňuje Brexit jazykové pobyty na britských školách;
  • či budete potrebovať na pobyt v Anglicku/Veľkej Británii/Spojenom kráľovstve víza;
  • či bude naďalej uznávaný občiansky preukaz ako cestovný doklad;
  • odpovede na najčastejšie otázky od Ministerstva zahraničných vecí SR;
  • na konci článku sú užitočné odkazy súvisiace s Brexitom.

 


Agentúra Royal Study má svojej ponuke solídne množstvo jazykových pobytov v Spojenom kráľovstve (teda aj Veľkej Británii). Naši klienti sa preto na nás obracajú s otázkami, do akej miery má politická situácia okolo Brexitu vplyv na študijné pobyty v Spojenom kráľovstve.  Napríklad aj tieto:

 

Londýn

Brighton

Cambridge

Bournemouth

Článok priebežne aktualizujeme. Posledná aktualizácia: 21.1.2020

 

Napriek tomu, že sa zdá byť táto situácia komplikovaná, v skutočnosti komplikácie vznikajú predovšetkým u študentov univerzít a stredných škôl na tradičnom dennom štúdiu (teda na školské roky 2019/2020, 2020/2021 atď). 

V prípade jazykových pobytov na týchto školách je situácia odlišná, hoci sa očakáva, že Brexit sa premietne aj do cien pre študentov kurzov z Európskej únie. Dnes platí, že študenti mimo EÚ platia za štúdium vyššie sadzby a po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ ich budú platiť vyššie aj študenti zo Slovenska. 

 

Má význam nakupovať jazykový kurz v UK už teraz, keď nie je nič jasné?

Napriek tomu, že predbežne sa má potvrdený dátum odchodu UK z EÚ 31. januára 2020, stále nemôžeme tento termín považovať za realistický. Podobné ultimatívne termíny sa už v minulosti posúvali a môže to byť aj tento prípad – hoci súčasné dianie smeruje skôr k jasnému záveru, odchodu z EÚ.

Pre rodičov, ktorí zvažujú objednávku a kúpu jazykového pobytu pre svoje deti práve v Spojenom kráľovstve, však termín Brexitu nepredstavuje riziko alebo dôvod na obavy.

 

Občiansky, pas a ďalšie dokumenty

Podľa vyjadrenia English UK z 19. októbra 2019 budú v súčasnosti platné pravidlá pre štúdium v Spojenom kráľovstve zachované až do decembra 2020.

To znamená aj to, že študenti v Spojenom kráľovstve budú môcť ako cestovný dokument používať svoj občiansky preukaz, anglicky ID card. Toto medzičasom potvrdilo aj slovenské Ministerstvo zahraničných vecí.

Odporúčame však, aby mali študenti so sebou aj pasy.

Ale pozor! Britská strana už oznámila, že v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov EÚ na účely cestovania do Spojeného kráľovstva. Toto však zatiaľ nie je doriešené a preto sa vecou budeme zaoberať akonáhle britská strana vydá podrobnejšie informácie. 

 

Budem na jazykový kurz v UK potrebovať víza?

Zatiaľ víza nepotrebujete a podľa všetkého ani potrebovať nebudete. Ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že aj keď prebehne vystúpenie UK z EÚ, bude zachovaný obojstranný bezvízový režim pre všetky návštevy krajiny do dĺžky pobytu 3 mesiacov:

Po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ sa pri krátkodobých pobytoch (do 3 mesiacov) a cestovaní za účelom turizmu predpokladá zachovanie obojstranného bezvízového režimu. Pre účely vstupu na územie Spojeného kráľovstva bude potrebné predložiť platný občiansky preukaz alebo platný cestovný pas. Platný občiansky preukaz bude ako doklad totožnosti možné použiť na vstup do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020,“ uvádza ministerstvo.

 

Ministerstvo zahraničných vecí SR odpovedá na otázky o štúdiu v UK

Na najčastejšie otázky súvisiace s Brexitom a štúdiom v Spojenom kráľovstve odpovedá priamo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, a síce nasledovne:

V súčasnosti už študujem na britskej univerzite (pred odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ). Môžem po dokončení univerzitného štúdia zostať v Spojenom kráľovstve a hľadať si prácu?
DEAL
Áno, ak žijete v Spojenom kráľovstve už teraz, resp. do odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, tak máte možnosť sa zaregistrovať na pobyt v novej „EU Settlement Scheme“ do 31. decembra 2020. Po uplynutí celkových piatich rokoch pobytu dostanete štatút trvalého pobytu („settled status“).

NO DEAL
Áno, ak žijete v Spojenom kráľovstve už teraz, , resp. do odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, tak máte možnosť sa zaregistrovať na pobyt v novej „EU Settlement Scheme“ do 31. decembra 2020. Po uplynutí celkových piatich rokoch pobytu dostanete štatút trvalého pobytu („settled status“).

 

Svoje štúdium v Spojenom kráľovstve začínam až v akademickom roku 2019/2020 (po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ). Môžem po dokončení univerzitného štúdia zostať v Spojenom kráľovstve a hľadať si prácu?
DEAL
Áno, ak prídete do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020, máte možnosť sa zaregistrovať na pobyt v novej „EU Settlement Scheme“, a to do 30. júna 2021. Po uplynutí celkových piatich rokoch pobytu dostanete štatút trvalého pobytu („settled status“).

NO DEAL
Možnosť zostať a nájsť si prácu v Spojenom kráľovstve nie je automatická. Ak prídete do Spojeného kráľovstva po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, musíte sa zaregistrovať v dočasnej imigračnej schéme pre občanov EÚ (Temporary European Leave to Remain). Registrácia bude povinná, ak váš čas pobytu v Spojenom kráľovstve presiahne 3 mesiace, čo sa pri univerzitnom štúdiu predpokladá. Táto registrácia je spoplatnená a britské úrady ju vydávajú na tri roky. K 1. januáru 2021 spustí vláda Spojeného kráľovstva nový imigračný systém, kde sa budete musieť s najväčšou pravdepodobnosťou preregistrovať. Podmienky určia britské úrady, tie takisto rozhodnú u tom, či budete môcť v Spojenom kráľovstve zostať a pracovať po dokončení štúdia.


V súčasnosti študujem v Spojenom kráľovstve: Budem musieť v budúcom roku platiť vyššie školné? Budem mať prístup k študentským pôžičkám?
DEAL
V prípade dohody bude s vami zaobchádzané rovnako ako s britskými občanmi, taktiež budete platiť naďalej rovnaké školné ako britskí občania a budete mať nárok na pôžičky na školné za rovnakých podmienok ako britskí občania. Tieto výhody budú podliehať akýmkoľvek budúcim vnútroštátnym zmenám politiky uplatniteľným na štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva.

NO DEAL
V akademickom roku 2019/2020 by malo byť s vami zaobchádzané rovnako ako s britskými občanmi, čiže by ste mali platiť naďalej rovnaké školné ako britskí občania a mali by ste mať nárok na pôžičky na školné za rovnakých podmienok ako britskí občania. Tieto výhody budú podliehať akýmkoľvek budúcim vnútroštátnym zmenám politiky uplatniteľným na štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva.

 

!!! Dôležité odkazy:

Registrácia na EU Settlement Scheme: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – BREXIT – https://www.mzv.sk/europske-zalezitosti/brexit-vseobecne-info

Hlavná stránka britskej vlády  s informáciami o brexite – www.gov.uk/brexit

 

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ozvite sa nám, radi zodpovieme všetky vaše otázky 🙂

Vieme, že máme veľkú ponuku jazykových pobytov. A nemusí byť ľahké vedieť sa v nej okamžite zorientovať. Ak máte akékoľvek otázky, kedykoľvek sa nám ozvite a my sa vám budeme okamžite venovať.

+421 918 110 488

info@royalstudy.sk